11.9.2018
Den Letiště Letňany 2018 / 60 let Blaníků / Den s Českým rozhlasem Hlavní hvězdy letošního Dne Letiště Letňany byly dvě - Blaník se svým šedesátým výročím a Roman Kramařík, který zde završil svou misi Okřídlený lev. Kromě nich byla ale k vidění dlouhá řada nádherných strojů v letových i statických ukázkách.
Před půl čtvrtou hodinou odpolední se k letňanskému letišti přiblížila formace, v jejímž čele letěla Cessna 210N registrace OK-TGM. Po slavnostním obletu letiště pak Roman Kramařík, jenž právě v tomto letadle uletěl během léta 40 tisíc kilometrů kolem světa a stal se tak prvním Čechem, který podobnou sólo misi v jednomotorovém letadle uskutečnil, dosedl na plochu letiště a jeho oblet Země s názvem Okřídlený lev se úspěšně uzavřel. Blahopřejeme!
Zhruba dvacet tisíc diváků ale nepřišlo na letňanské letiště jen čekat na přílet Romana Kramaříka. Zajímavý program se před jejich očima odehrával po celý den. V první řadě pochopitelně letecký. Zahájil ho průletem Zlín Z-126 a po něm se pak nad hlavami návštěvníků postupně objevila nádherná replika letounu Avia BH1, americký letoun Beechcraft 18, Piper L4 či kunovický L-410. ULL replika stíhacího letounu z druhé světové války Jak-3 navodil atmosféru mírně bojovou, především ale proto, že si diváci mohli představit, jak asi bojové letouny za druhé světové války na nebi vypadaly. Z Rakouska opět přilétla replika německého cvičného letounu Arado B96 otce a syna Krennmeirových. Arado se vyrábělo za druhé světové války a krátce po ní ve společnostech Avia Praha a Letov Praha - Arado Krenmaierových se tedy vrátilo takříkajíc na místo činu.
Velkým dnem sobota 8. září byla také pro legendu československého leteckého průmyslu, kluzák Blaník L-13. Ten v Letňanech ve velkém stylu oslavil své šedesátiny, přesněji šedesát let od zahájení výroby. Blaník se stal nejznámějším a nejoblíbenějším kluzákem světa a protože Letiště Letňany leží v těsném sousedství montážních hal znovuzrozené firmy Blaník Aircraft CZ, propojení obou akcí bylo nabíledni.
Blaník se představil jak v letových ukázkách, tak se publiku připomněl i přednáškami z historie i na téma jeho akrobatických schopností. V letových ukázkách mohli návštěvníci vidět například dvojvlek Blaníků, akrobacii v podání Miloše Ramerta či vystoupení slovenské akrobatické skupiny Očovskí bačovia. Lahůdkou byl i pohled na Blaník L-13 s proudovým motorem z PBS Velká Bíteš.
Historie vs. současnost
Návštěvníci sobotního leteckého svátku měli také unikátní přiležitost prohlédnout si ve statické ukázce jeden z prvních prototypů Blaníku XL-13 s výrobním číslem 02. Tento vzácný prototyp vznikl spolu se sesterským kusem v prototypových dílnách Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Praha a zalétán byl v červnu 1956 pilotem Jiřím Bláhou.
Vedle Blaníku XL-13 pak diváci mohli obdivovat právě vyrobený L-23 Super Blaník. Je to první Blaník vyrobený v nových výrobních prostorách Blaník Aircraft CZ v Letňanech a dokončen byl jen několik dní před sobotním Dnem Letiště Letňany.
Ředitel BA CZ Václav Křížek nahlíží do kabiny prvního L-23 Super Blaník vyrobeného v novém závodě Blaník Aircraft CZ v Letňanech. Foto: Michal Beran
Jeden z prvních prototypů Blaníku XL-13 s výrobním číslem 02 mohli návštěvníci leteckého svátku v Letňanech vidět na vlastní oči. Foto: Michal Beran
S velkým úspěchem se setkala také přednáška o historii Blaníku i přednáška o unikátní české akrobatické specialitě - Blaníky v zrcadle. Obě se konaly přímo ve výrobním závodě Blaník Aircraft a pořádal je Blaník Aircraft ve spolupráci s Flying Revue. "Na přednášky dorazilo celkem kolem 120 lidí, takže řada z nich musela stát, protože na židličky se zkrátka nevešli. A dotazů bylo tolik, že jsme k naší lítosti nemohli vyhovět všem, protože přednášky byly časově provázané s exkurzemi do výrobních prostor Blaník Aircraft, kam přišly na tři stovky zájemců," popisuje Miloš Dermišek, který přednášky i exkurze společně s Kateřinou Krákorovou z Blaník Aircraft organizačně připravoval.
Dík patří kromě Blaníku samému také přednášejícím - Františku Bartoňovi, členu dua Bartoň - Kubovec, kteří spolu předvádějí právě létání v "zrcadle", tedy kabinami k sobě, Janu Sýkorovi z Vojenského historického ústavu, Albertu Orlitovi a Jiřímu Konečnému. Na přednáškách promluvil i duchovní otec vzkříšení Blaníku po uzemnění z roce 2010 a ředitel Blaník Aircraft Václav Křížek.
Z celého dne vysílal přímé vstupy Český rozhlas Dvojka, takže potěšení z programu měli i posluchači, kteří se do Letňan nemohli vypravit osobně. Už v jednáct hodin se z hangáru Wolfsberg v areálu Blaník Aircraft vysílal živě oblíbený pořad Tobogan Aleše Cibulky, který ke svým hostům dorazil doslova z nebe. Před vysíláním totiž absolvoval s Jiřím Prušou let v expedičním Dynamiku OK-LEX nad Říp a soutok Labe s Vltavou. Jeho nadšení neznalo mezí. Ostatně, poslechněte si sami.
Dvojka vysílala z Letňan živě i svůj pořad Výlety s Dvojkou, jehož redaktorka Světlana Lavičková si k mikrofonu pozvala řadu zajímavých hostů - už zmíněného Romana Kramaříka, legendu českého komiksu Václava Šorela, duchovního otce většiny komiksových seriálů zlaté éry časopisu ABC a nyní autora rovněž komiksově pojaté, impozantní knihy Vzduch je naše moře ke sto letům československého letectví. Hostem Světlany Lavičkové byl i Jiří Pruša, s nímž si povídala o jeho českém rekordu dosažení 500 prvopřistání na letištích celého světa i o speciální expedici Flying Revue 100 let - 100 letišť.
Kalendář Báječný svět létání 2019.
Vlastní program na letišti pak moderoval Jan Rosák, který se také stal kmotrem našeho kalendáře Báječný svět létání 2019, který už brzy budete moci koupit na webu Flying Revue sobě nebo svým přátelům jako krásný dárek. Už dnes vás můžeme pozvat k poslechu pořadu Šťastnou cestu, kam Jan Rosák pozval Jiřího Prušu na 19. října 2018.
Děkujeme organizátorům z letňanského letiště za výtečnou organizaci i spolupráci, stejně tak i organizačnímu týmu Blaník Aircraft a těšíme se na další spolupráci. Shrnuto, letošní Den Letiště Letňany se vydařil, takže zase někdy příště!
Další články k některým tématům vzešlým z letošního ročníku DLL najdete v říjnovém čísle Flying Revue.
Mediálními partnery akce byly Český Rozhlas Dvojka a Flying Revue.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »