24.2.2021
Chorvatsko nabízí českým a slovenským pilotům malých letadel ty nejatraktivnější destinace. Krásu chorvatského pobřeží a jeho ostrovů, ale i mnoha míst ve vnitrozemí, není potřeba popisovat. Osobně považuji chorvatské pobřeží ze vzduchu za zřejmě nejkrásnější pobřeží, které může člověk na světě najít. Přidejte si k tomu Plitvická jezera a historická města i krásné pláže a je jasné, že se pro vás Chorvatsko stane oblíbeným leteckým cílem. Na příjemné vykoupání, trochu opalování, romantickou večeři a hodně poznání postačí i jeden víkend. A prakticky na všechna jeho letiště lze doletět během 2 – 3 hodin letu...
Je ale potřeba počítat s tím, že Chorvatsko zatím stále není součástí schengenského prostoru, a tak se sem musíte odbavit přes některé mezinárodní letiště v Schengenu a přiletět musíte zase na nějaké chorvatské letiště s pasovým odbavením nebo si pasové odbavení na letišti příletu napřed objednat. Pokud se vám nehodí k odbavení žádné české nebo slovenské letiště, pak můžete pro odbavení ze Schengenu nebo pro návrat z Chorvatska využít i některé mezinárodní letiště v Rakousku, Slovinsku, Maďarsku nebo třeba italský Terst. Samozřejmě i pro cestu zpět potřebujete opět mezinárodní letiště na obou stranách.
Chorvatsko má celkem 30 aktivních letišť s přiděleným ICAO kódem. Ta největší jsou Záhřeb (LDZA), Pula (LDPL), Rijeka (LDRI), Zadar (LDZD), Split (LDSP), Dubrovník (LDDU). Letět na dopravní letiště Franjo Tudjmana v Záhřebu malým letadlem bych nikomu nedoporučoval. Poplatky zde vybírají zřejmě za všechno, co je napadne včetně celního odbavení, které je pro cestující dopravních letadel samozřejmě zdarma. Přistát zde proto stojí i pro letadla pod 2 tuny kolem 200 EUR. Pokud ale do města Záhřebu letět chcete nebo potřebujete, pak jsou zde dvě alternativy – vojenské a sportovní letiště Lučko (LDZI), které je blíže středu města než dopravní letiště Franjo Tudjmana, a letiště Bratina (LDZR). Na obou těchto letištích je jen potřeba si předem vyžádat povolení přistání (PPR) a v případě příletu ze zahraničí je potřeba si také objednat možnost pasového odbavení pro vstup do Chorvatska.
Krásy chorvatského pobřeží můžete také vidět na několika různých videích, která prezentujeme v rámci našeho pořadu Svět z nebe na TV Seznam. Jaderské pobřeží je ale tak fascinující, že jsme se tam během podzimu 2019 vypravili na 4 dny i s režisérem Petrem Nikolaevem a z celého letu jsme natočili dokumentární film Jaderské ostrovy z nebe. V současné době jednáme o zařazení tohoto dokumentu do programu ČT. Jakmile budeme znát datum a čas jeho uvedení, dáme vám prostřednictvím našeho webu a sociálních sítí samozřejmě vědět.
Text a foto: Jiří Pruša
Celý článek si můžete přečíst na stránkách 76-81 ve Flying Revue č. 2/2021. Na stáncích bude časopis ke koupi od 25. února 2021. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »