2.5.2017
Přímo do centra pardubického letiště přijede Legiovlak, který se stane největším exponátem na 27. Aviatické pouti. Ve dnech 3. a 4. června si tak návštěvníci mohou prohlédnout nejen interaktivní expozici o první světové válce a vzniku republiky, ale v hrané scéně z velké války ve 3D prostoru si připomeneme význam legionářů.
Pro děti a mládež se opět připravuje branná soutěž, která měla v minulých letech nebývalý ohlas. „Nebeští jezdci“ přiblíží osudy našich letců za 2. světové války.
Legiovlak - souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, připomíná boje československých legií za samostatnost našeho státu. Na Aviatickou pouť přijede 10 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920.
Na co se mohou návštěvníci těšit? Každý může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. „Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 2 000 karet legionářů,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.
Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Běžný příbytek vojáků představuje tzv. těpluška až pro 16 mužů, oproti tomu důstojníci měli k dispozici luxusní salonní vozy. Mezi další zajímavé vagony patří například zdravotní vůz, nebo štábní vagon pro plánování operací Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.
Členové ČsOL i letos připravují soutěž pro děti s názvem Nebeští jezdci, která je věnována nejúspěšnějšímu československému stíhači bitvy a Británii, Josefu Františkovi. „V obou dnech je připravený branný závod, do kterého se mohou zapojit všechny děti. Soutěžit se bude o pohár,“ říká František Bobek. Ve spolupráci s Armádou České republiky, spolky 276th Sqdn. (reenacted) RAF a Četnickou pátrací stanicí Pardubice, vznikne celý polygon s jednotlivými soutěžními zastávkami. Připraveno bude mobilní lanové centrum, simulace reálného boje pomocí laserové technologie Battlefield life, ale i vědomostní disciplíny, výstava ručních zbraní nebo průzkumný Land Rover Kajman 43. výsadkového praporu z Chrudimi. „Naše branné soutěže jsou velmi populární. Spojují fyzickou zdatnost, důvtip a vědomosti. Vloni se v rámci Aviatické pouti do soutěžního klání zapojilo na 900 dětí a věříme, že i letos to bude podobné,“ uzavírá Bobek.
Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.
Zdroj: Aviatická poouť 2017
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »