Kniha Liberator 995 se nevrátil

21.6.2023

Žijeme v době kdy od skončení druhé světové války a dosažení vítězství spojenců nad hitlerovským Německem a jeho satelity uplynulo již více než 70 let.

Knihu s originálním podpisem autora si můžete koupit v našem E-Shopu

V globalizovaném a překotně se vyvíjejícím světě může tato skutečnost někomu připadat jen jako vzdálená dějinná epizoda, se stále se zmenšujícím významem. Cílem této knihy, jejíž stránky právě otevíráte, je pokusit se čtenáře přesvědčit, že takovéto uvažování neodpovídá historické zkušenosti a z hlediska budoucnosti může působit i negativně. Na pozadí příběhů československých letců a jejich zapojení se do boje proti fašismu je zřetelně vidět jaké obrovské úsilí, kolik nebezpečí, lidských tragédií i ztráty životů stálo opětovné získání svobody a národní suverenity, vnímané dnes často jako naprostá samozřejmost.

liberator_bz786_g_na_základně_raf_beaulieu.jpg

Při čtení knihy si můžeme lépe uvědomovat co vedlo československé letce k odchodu do zahraničí v kritickém období nacistické okupace našeho státu a proč se rozhodli proti tomuto tragickému vývoji aktivně vystoupit. Bylo to nepochybně mj. vědomí jejich osobní odpovědnosti a přesvědčení, že proti zlu je nutno bojovat. Nikdo jim nic nenařizoval, rozhodli se sami, věděli, že je čekají potíže a nebezpečí a museli se smířit s tím, že tak ohrozí i životy svých nejbližších. Přesto odcházeli tam, kde bylo možno vést boj proti násilí a bezpráví a mnozí svoje přesvědčení zaplatili životem. Jejich hluboce lidské postoje by neměly být nikdy zapomenuty. Zde naprosto platí historií ověřená idea, že kdo nezná a nerozumí minulosti, není ani schopen správně uvažovat o budoucnosti. Znalost minulosti, toho co a proč se stalo, nám dává možnost poučit se a také znát cenu, kterou bylo třeba zaplatit za získané poznání.Knihu si můžete koupit v našem E-Shopu
Knihu si můžete koupit v našem E-Shopu

Tato kniha patří do skupiny publikací, jejichž základem jsou faktografické údaje a poznatky opírající se o archivní prameny a dokumenty. Možnost využívat názory a vzpomínky přímých účastníků válečných událostí je z důvodu velké časové vzdálenosti z pochopitelných důvodů již minimální, kromě těch jejich zážitků, které jsou zachyceny ve vydaných memoárových dílech. Text se tedy neorientuje na poutavé vylíčení jednotlivých bojů a událostí. Cílem kapitol zaměřených pouze na 311. československou bombardovací peruť, operující za druhé světové války z území Velké Británie, je nahlédnout do života a činnosti této jednotky a to jak z celkového pohledu, tak i v některých konkrétních aspektech. Děj je zaměřen na osudy letců jedné operační osádky, letouny typu Consolidated B-24 Liberator, dvě letecké základny RAF, útoky na ponorky, ztráty personálu i techniky aj. V kapitolách kde je to možné a účelné, je uplatňován analytický a hodnotící přístup k dané problematice. To se týká zejména operační činnosti 311. perutě, s důrazem na útoky na ponorky, složení a vývoj letadlového parku jednotky a bojových možností letounu Liberator při námořních patrolách.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Z hlediska času se práce zaměřuje na období, kdy 311. čs. bombardovací peruť byla součástí sil Velitelství pobřežního letectva RAF (Coastal Command), především pak na dobu od přezbrojení jednotky z původních letounů typu Wellington na novou techniku-americké bombardovací letouny Consolidated Liberator. Zvolený časový úsek, od konce května 1943 do začátku srpna 1944 je spjat s postupnou činností perutě ze dvou leteckých základen na jihu Anglie - Beaulieu a Predannack.

liberator_gr.mk.v_při_pojíždění_po_ranveji.jpg

V centru pozornosti popisované doby jsou členové operačních osádek a jejich letadla. Životní osudy sledované skupiny osmi letců jsou rozdílné a současně společné. Liší se věkem, cestou, kterou prošli, svou kvalifikací, zkušenostmi i vlastnostmi, ale spojuje je vůle a odhodlání bojovat proti nepříteli, přispět k jeho porážce a touha vrátit se do osvobozené vlasti. Proto znovu a znovu nastupovali do přiděleného operačního letounu a nad nedozírnými mořskými pláněmi se během dlouhých a vyčerpávajících letů i bojů svým dílem účastnili bitvy o Atlantik.

Knihu s originálním podpisem autora si můžete koupit v našem E-Shopu

Při každém letu, zvláště pak v soubojích s nepřátelskými ponorkami, hladinovými plavidly i stíhači, ale i s nástrahami počasí, riskovali svoje životy. V životě válečných letců se střídala různá období. Očekávané i reálné nebezpečí při operačních letech,  relativní klid mezi akcemi, ale také s tím spojené úspěchy, nezdary i tragédie. Válka si nemilosrdně vybírala svou daň. Týkalo se to i osmi mužů osádky vedené štábním rotmistrem, P/O Otakarem Žantou a jejich Liberatoru GR.Mk.VI, sériového čísla BZ995 s imatrikulačním písmenem „J“ na jeho bocích. Završením tohoto děje je kapitola obsahující rekonstrukci osudového operačního dne 13. března 1944, včetně rozboru možných příčin tragédie.

liberator_fl941_f_na_základně_raf_predannack.jpg

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

V letecké technice je dominantou knihy bombardovací letoun Consolidated B-24 Liberator. Čtenář zde nalezne nejen všeobecnou charakteristiku letounu, jeho takticko-technická data a údaje o výrobě stroje a jednotlivých verzích, ale i detailní technický popis letounu a zhodnocení jeho bojových možností při provádění námořního průzkumu a ničení ponorek. Kapitola o provozu letounu navíc nabízí čtenáři možnost stát se na chvíli pilotem Liberatoru a seznámit se s jeho ovládáním od startu až do přistání. Unikátním doplňkem práce je příloha s tzv. kmenovými listy jednotlivých strojů. V nich jsou zpracovány informace o celkem 62 operačních i výcvikových letounech typu Liberator verze GR.Mk.V a GR.Mk.VI, které 311. československá bombardovací peruť používala na leteckých základnách Beaulieu, Predannack a Tain v období do konce roku 1944.

Nedílnou součástí práce je rovněž popis válečných leteckých základen Beaulieu a Predannack i podmínek života letců na nich. Netradiční novinkou jsou informace o poválečném osudu a současném stavu těchto letišť.

liberator_bz782_k_v_péči_mechaniků.jpg

Souhrnně i v některých detailech je v knize zhodnocena operační činnost 311. čs. perutě. Obsahuje jak celkový přehled o operačních letech, tak zejména charakteristiku 43 útoků na ponorky a také výčet utrpěných ztrát osob a letounů za období až do konce války v roce 1945. Textovou část doplňuje mapa na přední předsádce knihy s dosud nikdy nepublikovaným, přesným zákresem 29 útoků na ponorky, provedených 311. perutí v oblasti Biskajského zálivu v období od července 1942 do srpna 1944.

Dějová osnova a informace o situaci a akcích 311. československé perutě jsou doplněny stručným přehledem vývoje válečného konfliktu v letech 1942-1944 a orientaci v  událostech může napomoci i samostatně zpracovaná chronologie činnosti 311. perutě za období od dubna 1942 do konce roku 1944.

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

Práce je doplněna bezmála dvěma stovkami dobových i současných fotografií, ale zejména přílohami, tabulkami a schématy, které byly na základě analýzy archivních materiálů vypracovány autorem z mnoha dílčích poznatků. Informace v nich obsažené mohou čtenáři pomoci získat jak zmiňovaný celkový nadhled, tak i více se vžít do atmosféry dokumentovaných událostí a života válečných letců.

Poslední kapitola s názvem „Třistajedenáctá peruť žije“ je pokusem ukázat, že i v současné době je možné, například v oblasti sportovního a rekreačního létání, využívat ty skutečně nejlepší, historií prověřené tradice československého letectví. Šíření znalostí o činech československých válečných letců přitom nabízí možnost pěstovat hrdost k vlastním dějinám, osobám, které je tvořily, a umožňuje také zamýšlet se nad způsoby jak aktuálním obsahem dnes naplňovat ideu vlastenectví. To je ostatně i smysl napsání této knihy.

S autorem knihy panem Adamcem, připravujeme v podzimním nebo zimním měsíci, také besedu. Termín včas zveřejníme.

Autor: František Adamec

117160125_10216268053006429_7151730781287164891_n.jpg

Flying Revue > Články > Historie letectví > Kniha Liberator 995 se nevrátil
.

         Máme pro vás »

Vánoční inspirace:

KURZ - VFR lety nad Evropou a dálkové VFR lety: 25.1. a 22.2.2025!

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

SkyDemon:

Unikátní Videobanka:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 26.12.1948 se stalo...
26.12.1948
I. V. Fedorov se stal prvním sovětským pilotem, který překonal zvukovou bariéru. Učinil tak ve střemhlavém letu s proudovou La-176.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »