3.5.2017
Pilotní tipy Je to nemilé, ale stát se to může. Porucha či jiná komplikace nás donutí rychle sklesat do nižší letové hladiny. Co v takové situaci dělat a jak ji řešit racionálně a efektivně?
K tomu, abychom museli co nejrychleji sklesat, může vést řada důvodů. Není to jistě běžná situace a pilot sportovního letadla na ni není na rozdíl od pilotů dopravních letadel systematicky cvičen. Co teď? Můžete samozřejmě začít listovat v manuálu letadla, tam toho, pokud na to vůbec budete mít čas, ale moc nenajdete.
Je proto dobré si pamatovat pár jednoduchých postupů, které pomohou váš sestup zrychlit, aniž by byla ohrožena vaše bezpečnost.
Jako první krok je samozřejmě potřeba stáhnout plyn, v případě požáru na palubě nebo požáru motoru okamžitě uzavřít přívod paliva, případně zcela vypnout motor. Pokud máte stavitelnou vrtuli, tak je dobré nastavit listy na minimální úhel náběhu (maximální otáčky). Jestliže má vaše letadlo zatahovací podvozek, pak je potřeba snížit rychlost tak, abyste jej mohli vysunout.
Pokud je tato rychlost vyšší než rychlost pro vysunutí klapek, pak je potřeba rychlost dále snížit a klapky postupně vysunout do plné polohy. Pokud to odpovídá situaci, je možné také klesat spirálovitě v ostré zatáčce. I tento manévr urychlí vaše klesání.
Pokud tato alternativa není vhodná, pak lze použít skluz, který vám umožní letět přímo. Je však vhodné jej trénovat dříve, než jej budete potřebovat v reálu. Pokud byste jej totiž nezvládali správně, pak to může být nebezpečný manévr.
Rychlost klesání v situacích, kdy je potřeba například jen klesat co nejrychleji kvůli přistání na práh příliš blízké dráhy, pak je možné kromě skluzu, velkých klapek a podvozku použít ještě „esíčka“, tzn. vlastně umělé prodloužení délky letu před prahem dráhy.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »