Jak jsem si neskočil padákem

14.12.2018

Vzpomínky letců 5.   V dnešním díle vzpomínek letců se vydáme na Kladno, tentokrát do civilního létání. Karel Kopr vzpomíná na poněkud dramatický cvičný skupinový seskok.

Zoom gallery

V zimě roku 1957 bylo pilotům motorových letadel letiště Kladno oznámeno, že každý musí mít alespoň jeden povinný seskok padákem. Účelem tohoto nařízení bylo, aby se piloti v případě nemožnosti realizovat nouzové přistání nebáli a věděli, jak opustit letadlo padákem, který ve většině letů měli na zádech, nebo se na nich podle typu padáku sedělo. Seskoku měla předcházet pozemní parašutistická výuka a nácvik v tělocvičnách. Motoroví piloti však vzhledem k jejich značnému pracovnímu vytížení na tato školení a nácviky nedocházeli.

Vzpomínky letců
”Flying

Seriál Vzpomínky letců představuje unikátní zápisky vzpomínek 18 stíhacích pilotů československého letectva.

Vychází na webu Flying Revue ve spolupráci s Českým svazem letectví vždy v pátek jako skvělé čtení na víkend.

Všechny dosud publikované díly najdete zde.

V letních měsících potom náčelník letiště Kladno vyhlásil povinné seskoky padákem. K výsadku byl určen dvouplošník Antonov AN-2, známý na českých letištích jako „Andula“. (Rozpětí 18.8m, hmotnost prázdného letounu 3410 kg, pro 14 parašutistů, motor 1000 HP, max. rychlost 253 km/h, dostup 4350 m).

Ten den se sešlo na kladenském letišti asi 30 motorových pilotů. Protože by se do letounu na jeden zátah všichni nevešli, losovali jsme, kdo poletí prvním letem a kdo až druhým. Vylosoval jsem si druhý let.

Jeden z kamarádů Andulu pilotoval, a tak si účastníci před startem domluvili, že přece oni – staří borci - nebudou skákat z předepsaných 600 m pro parašutistické žáky. Když budou mít teda štěstí a padák se jim otevře, tak většinou si chtěli skočit z větší výšky, aby měli čas rozhlédnout se po okolí a vychutnat si tak ten jediný předepsaný seskok.

tpongfvpo.jpg

Karel Kopr

» Nar. 1930
» Spoluzakladatel „Vědeckotechnické společnosti“
» Letouny: kluzáky Olympie, Luňák, Šohaj, motorové Zlín Trenér, L-200 Morava

Výsadkový průvodce po provedení úkonů, předepsaných před seskokem, dal asi ve výšce 3000 - 3500 m pokyn k výskokům. Někteří piloti, když stáli u otevřených dveří a viděli z té výšky malinké letiště, dostali najednou strach. Různě váhali, vzpírali se a některé musel otrlý výsadkář i z letounu vystrčit. Tím docházelo k různým prodlevám, muselo se znovu nalétávat do bodu výsadku, poslední z várky už vyskočili dost daleko za určeným bodem.

Co se však nestalo. Vzhledem k větší výšce výsadku se někteří piloti po výskoku dostávali do stoupavých termických proudů, místo klesání místy i stoupali a poletovali na padáku. Jejich ovládání padáku bylo ve většině případů nedostatečné a dostat se z té výšky na letiště se nepodařilo nikomu. Někteří přistáli poblíž letiště, někteří i ve vzdálenosti větší než 10 km.

Série a seriály
”fr_int”

Navštivte i ostatní seriály Flying Revue. Povídání s českými leteckými legendami, Pilotní tipy, Chytré létání a další.

Do dnešních dnů pamatuji, že jeden přistál na střechu stodoly, sjel po taškách, utrhl a poškodil okap, spadnul do hnoje a děsně smrděl. Když podal telefonickou zprávu o tom, kde se nalézá, a letištní auto pro něj přijelo, nechtěli ho kamarádi vůbec naložit a dovézt na letiště, protože nastaly dohady o tom, kdo auto potom vyčistí a odstraní z něho kapající močůvku.

Trochu hůř dopadl (a to doslova) další pilot. Přistál do oranice na poli daleko od letiště a zlomil si nohu. Chvíli trvalo, než byl nalezen a dopraven do nemocnice. Bohužel byl v té době hlavním stavbyvedoucím výstavby kaučukárny v Kralupech a jeho nepřítomností po dobu léčení se výstavba dosti zdržela.

Představujeme aplikaci VFR Communication
”fr_int”

» 23. 11. 2018: Úvodní článek
» 23. 11. 2018: Zkušební kapitola Poloha letounu
» 26. 11. 2018: Proč aplikace
» 27. 11. 2018: Videoprezentace aplikace
» 28. 11. 2018: Prezentace aplikace (power point)
» 29. 11. 2018: Jak s aplikací pracovat
» 30. 11. 2018: Zahájení prodeje
» Vše na jednom místě.

Ostatní po okolí roztroušené piloty sváželi na letiště několik hodin. Stále však ještě někdo chyběl. Byl jsem proto vyslán s motorovým letadlem, abych se po postrádaných pilotech podíval ze vzduchu. Jednoho, který dopadl také dost špatně, jsem nalezl v hlubokých křivoklátských lesích.

Bílý padák na vrcholech stromů jsem uviděl z dálky. Po přistání jsem na letišti ohlásil, kde přesně se on i ostatní postrádaní piloti nacházejí. Když kamarádi letci pracně a náročně po několika hodinách „křivoklátského“ pilota našli, zjistili, že se mu podařilo přistát na vysoký strom, přičemž se padák zachytil téměř na vrcholu stromu. Jeho tělo klouzalo po větvích stromu, a téměř se nezranil.

Pád se však zastavil ještě ve výši asi 10 m a náš výsadkář neměl v dosahu žádnou větev, na kterou by se třeba rozkýváním dostal. Aby se vymanil z popruhů padáku, což bylo možné jediným pohybem, na to neměl odvahu. Bylo vysoce pravděpodobné, že by se dopadem z této výšky na kamenitou, šikmo položenou půdu mohl zranit. Tak tam visel a čekal na náhodného chodce nebo kamarády. Ti, když ho konečně našli, sehnali v blízké hájovně dlouhý žebřík a pomocí větví a žebříku uvězněného pilota osvobodili. Ještě pracnější ovšem bylo sundat padák z vrcholu vysokého stromu.

Když se všichni konečně vrátili na letiště, náčelník rozhodl, že si nevezme na svědomí, aby se některý z nás zabil. „Parašutistické teoretické ani praktické školení jste nenavštěvovali, padák řídit neumíte, a tak druhá skupina dnes už skákat nebude!“ Tak jsem si tím padákem nakonec neskočil. Zda to bylo k mé škodě nebo štěstí – to už se nedozvím.

Karel Kopr 

» Seriál vychází díky spolupráci s Českým Svazem letectví  

 

Fotografie: Archiv ČsSL

Knihu Vzpomínky letců vydal vlastním nákladem v roce 2014 Svaz letců ČR*, odbočka Praha. Duchovním otcem a redaktorem knihy je Míťa "Mike" Milota. 

* Svaz letců byl zrušen rozhodnutím mimořádného sjezdu svazu dne 13. 6. 2017. Piloty a fanoušky letectví nyní sdružuje Český Svaz letectví

-fr-

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Vzpomínky letců > Jak jsem si neskočil padákem
Loading...

Čtěte v rubrice dále

  • Jak jsem si neskočil padákem
    Jak jsem si neskočil padákem

Stránkování

<1 2 3
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

  • Jak jsem si neskočil padákem
    Jak jsem si neskočil padákem

Stránkování

<1 2 3
 
 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: