25.6.2018
Flying Revue 4/2018 Ženy v letectví mají na svém kontě řadu odvážných či průkopnických činů. Dnes nabízíme příběh dvou z nich: Jacqueline Auriolové a Jacqueline Cochranové.
Ženy se už od počátků letectví zapsaly do historie jako odvážné pilotky, ale také jako konstruktérky či navigátorky. Řada z nich se zapsala do knih rekordů, ať už dálkových nebo rychlostních. Jejich životní příběhy byly vždy mimořádně zajímavé.
Zde je příběh dvou žen s křestním jménem Jacqueline. Jacqueline Auriol a Jacqueline Cochran. Jejich osudy byly v mnohém odlišné, v mnohém podobné a proťaly se ve strhujícím boji o rychlost.
Jacqueline Auriol byla v padesátých a šedesátých létech miláčkem francouzských novinářů, kteří ji nazývali „dámou francouzských křídel“ nebo „rekordmankou půvabu“. A půvabem skutečně tato drobná žena oplývala bohatě.
» Ukázky z článků FR 4/2108 si budete postupně moci přečíst zde.
Ouverture
Jacqueline se narodila v roce 1917 ve Vendée v městečku Challans. Rodiče, kteří pro svou dcerušku chtěli jen to nejlepší, ji svěřili do klášterní výchovy – nejprve v Nantes a později v Paříži.
Jak se na dívenku z dobré rodiny slušelo, v dospívajícím věku projevila zájem o výtvarné umění a snila o tom, že po absolvování kurzu dějin umění se stane dekoratérkou.
Ve dvaceti letech se provdala za Paula Auriola, schopného mladého muže, jehož tatínek Vincent byl zvolen v roce 1947 francouzským prezidentem a z Paula udělal svého blízkého spolupracovníka. Tím se pro třicetiletou Jacqueline, v té době již maminku dvou synů, otevřela možnost seberealizace při dekoraci reprezentativních místností prezidentského paláce.
Její dny příjemně ubíhaly mezi recepcemi a společenskými večery ve vybrané společnosti. Byla považována za nejkrásnější ženu Paříže a letadla, hangáry, piloti a mechanici nebyli ani v nejmenším součástí světa elegantní prezidentovy snachy. Ale to vše se mělo brzy dramaticky změnit.
Jacqueline Cochran se za oceánem stala známou pilotkou podstatně dříve, než létání objevila její francouzská soupeřka. A její cesta ke slávě byla podstatně trnitější. Ale minimálně v jednom se obě ženy shodovaly. Milovaly rychlost.
Narodila se jako Bessie Lee Pittman v Pensacole. Údaje o jejím dětství nejsou příliš detailní a jeho popis se ve zdrojích mnohdy rozchází. Rozhodně to ale není dětství v blahobytu, které prožila její francouzská kolegyně. Příjmení Cochran získává uzavřením velice brzkého manželství s Robertem Cochranem v roce 1920 (je jí necelých čtrnáct). Porodí syna Roberta, ale je to celé příliš divoké, než aby to fungovalo. Navíc v pěti letech malý Robert umírá a brzy nato přichází rozvod.
Někdy v té době začíná také používat jméno Jacqueline a nechává si říkat Jackie. Odchází do velkého světa, do New Yorku, a zpočátku se živí jako kosmetička. Jenže ambice má velké. Hodně čte, snaží se vzdělávat a pracuje na sobě. A potkává muže svého života, Floyda Bostwicka Odluma, v té době jednoho z nejbohatších mužů Ameriky. Odlum, okouzlený cílevědomou a odhodlanou Jackie, jí přislíbí, že bude financovat kosmetický salón. Ale především, pootevře jí cestu do jiné společnosti.
I její setkání s létáním je víceméně náhodné. Kamarád jí nabídne svezení a Jackie, jak jí říkají kamarádi, propadne létání. Do výcviku na Roosevelt Field na Long Islandu se pustí se stejným odhodláním jako do svého kosmetického podnikání. Je přirozený talent a za tři týdny létá sólo. Dva roky jí trvá, než získá licenci obchodního pilota. Cesta vzhůru je připravena.
Text: Maryla Boutineau a Michal Beran
Foto: SDASM, NASM, Musée de l'air et de l'espace
Celý článek si můžete přečíst na stránkách 64-69 ve Flying Revue č. 4/2018. Časopis vychází 28. června 2018.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »