8.11.2019
Kniha Evropské ostrovy z nebe Ostrovy jsou jeho vášní už léta a s těmi evropskými se zná tak důvěrně jako málokdo. Tedy pokud mluvíme o známosti letecké. Nyní se tento vztah českého letce a publicisty Jiřího Pruši zhmotnil v podobě knihy reportáží a fotografií Evropské ostrovy z nebe. Pokřtí ji 26. listopadu 2019 v Praze.
Od dětství kolem ostrovů kroužil prstem na mapě, jejich jména v něm vzbuzovala představy a vůně vábivých, tajemných dálek. V dospělosti se mu stalo osudem letectví a na prahu padesátky i létání ve vlastním letadle. Bylo jen otázkou času, kdy se jeho stroj vydá do míst, která se tak vryla do mysli malého chlapce snícího nad mapou.
Poprvé zamířil nad moře v roce 2014, od té doby zmapoval tisíce kilometrů pobřeží většiny kontinentů a speciálně Evropy. "Snad si nebudu moc fandit, ale myslím, že jsem jeden z mála, kdo z letadla zmapoval pobřeží Evropy a především její ostrovy v takovém rozsahu," říká letec, publicista a fotograf Jiří Pruša. O tom, že nemluví do větru, svědčí jeho nejnovější kniha s názvem Evropské ostrovy z nebe. Má 472 stran a najdete v ní více než 1000 fotografií.
» Poslechněte si: Jiří Pruša v Českém Rozhlase s Vladimírem Krocem. Pořad Host Radiožurnálu si můžete poslechnout v pátek 8. listopadu 2019 ve 21.05 v přímém přenosu nebo posléze v archivu pořadu.
"Knihu pokřtíme v úterý 26. listopadu 2019 v knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze. Jejím kmotrem bude filmový režisér Petr Nikolaev, s nímž jsme spolu před třemi lety absolvovali leteckou expedici Karibik 2016 a zhmotnili ji v podobě hodinového televizního dokumentu," uvádí Pruša a dodává, že s Petrem Nikolaevem nyní připravují pro televizi dokumentární seriál z létání právě nad evropskými ostrovy.
» Knihu i budete moci zakoupit od 20. listopadu 2019 v e-shopu Flying Revue, nebo na křtu 26. listopadu.
Prvním Prušovým ostrovem viděným z letadla byl v roce 2014 ostrov Lampedusa, zajímavý ostrov náležející sice Itálii, rozkládající se přitom ve Středozemním moři jižněji než hlavní město Tuniska. Doletěl jsem k němu přes Sicílii a Maltu, přičemž jsem nahlédl do jícnu Etny a byl jsem ztracen. Ostrovy a vůbec letecké expedice se staly mou vášní," popisuje Jiří Pruša. Následovala Korsika, Sardinie, Menorka, Malorka a jako první vrchol Kanárské ostrovy. Vrcholem číslo dvě pak byl dolet na portugalský ostrov Madeira, jenž českému pilotovi přinesl dokonce portugalský národní rekord v délce letu nad otevřeným mořem v letadle s MTOW do 600 kg.
» Jiří Pruša a Flying Revue v médiích - čtěte, dívejte se, poslouchejte. Vše na jednom místě zde.
Jiří Pruša od té doby obletěl všechna hlavní pobřeží a ostrovy evropských moří, ať už to byl líbezný Jadran, drsné Severní moře a Atlantik či teprve objevené Baltské moře. Celkem ve vzduchu nad evropským pobřežím a ostrovy strávil 48 letových dní, 195 letových hodin a za tu dobu uletěl 40 tisíc kilometrů.
Ze všech etap vznikly desítky stran reportáží na expedičních webech Flying Revue, hodiny a hodiny filmových záběrů pořízených kamerami na letadle či tisíce fotografií, které jsme spolu s fotografiemi z dalších světadílů prezentovali na třech výstavách v prestižních výstavních prostorách v Praze - první proběhla před dvěma a půl lety v kavárně Nona na Nové scéně Národního divadla a především na zatím dvou ročnících výstavy Báječný svět létání v Křížové chodbě Karolina.
"Další krok pak byl logickým vyústěním téhle cesty - zatoužil jsem své zkušenosti, zážitky a hlavně fotografie publikovat ve skutečné knize, kterou na rozdíl od e-knih, v nichž jsme zápisky z cest publikovali dříve, můžete vzít do ruky, listovat v ní a cítit vůni tiskařských barev a papír. A která tu po vás fyzicky zůstane," vysvětluje Jiří Pruša genezi knihy, jež vychází v edici Flying Revue 20. listopadu 2019.
"Jsem moc rád, že se mnou knihu pokřtí Petr Nikolaev a že účast na křtu již potvrdilo mnoho leteckých profesionálů, jichž si vážím. Budu moc rád, když na křest zavítají také čtenáři našeho webu a časopisu. Srdečně je tímto zvu," dodává Pruša (viz také boxík výše).
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »