3.12.2018
Příběhy leteckých fotek V. Pouhou hodinu letu trvá, než se ze Středočeské pahorkatiny ocitnete nad štíty rakouských Alp a především nad majestátním masivem Dachsteinu. Přeletět ho nesmíte, ale i oblet a fotografie z něj stojí za to.
Létat nad Alpami je krásné v zimě i v létě. Je jen potřeba mít trpělivost a počkat si na dobré počasí. Pokud v Alpách pilot počasí nerespektuje, tak si jednak neužije krásné pohledy, které mu Alpy jinak mohou poskytnout, a jednak se může dostat do opravdu komplikovaných situací – nízké mraky, schované bouřky, kroupy, sněžení, silné turbulence, námraza a vlastně téměř všechny létání nepříznivé meteo podmínky, které existují.
Z Příbrami k Dachsteinu to letadlem trvá hodinu a půl. Létat sem nebo do nedalekého Zell am See na víkendové lyžování může být ale problém. Tak hezké počasí jako na tomto záběru není v zimě každý den. Foto: Jindřich Ilem
Při létání v Alpách je potřeba také respektovat hranice národních parků. Pokud je piloti nerespektují a létají nad národními parky v nižší než povolené výšce, pak se vystavují nebezpečí vysoké pokuty. To prý platí dokonce i pro kluzáky. I proto jsme se k Dachsteinu mohli jen přiblížit, ale museli jsme jej obletět a nikoliv přeletět. Přesto je jeho majestát velmi působivý.
» Fotografii z letu k Dachsteinu najdete na prosincové stránce nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019.
Na příležitost letět v zimě na tři dny nad Alpy a fotit jejich nejvyšší i nejzajímavější vrcholky, jsem čekal několik týdnů. Nakonec se to ale vyplatilo – tlaková výše v půlce února vydržela tři dny, počasí bylo tedy celou tu dobu skvělé a nám se tak podařilo přeletět, nafilmovat i vyfotit všechny nejdůležitější části Alp včetně Dachsteinu. Odtud je to pak do Příbrami už jen asi hodinku letu.
Jiří Pruša
Jedno z vidí z létání nad Alpami na ilustraci letu ve velehorách. (c) Flying Revue 2015
Kalendář Báječný svět létání na rok 2019 nabízí letecké pohledy na úchvatnou přírodu, centra měst, majáky, sopky či zajímavá světová letiště, čili na nejzajímavější místa z našich expedic po USA, Aljašce, Austrálii, Novém Zélandě či Evropě. Jeho kmotrem se stal populární televizní a rozhlasový moderátor Jan Rosák.
"My fanouškům létání nejen nasloucháme, ale také rádi plníme jejich přání," říká autor fotografií Jiří Pruša a dodává, že mu jejich přání sice přidalo pár starostí při tvorbě kalendáře, ale především radost z toho, že jeho letecké mise dopadají na úrodnou půdu. "Když vím, že moje fotografie dělají lidem radost, je to ta nejlepší motivace pro mé další létání."
Na titulní straně nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019 je nejvyšší hora Severní Ameriky Denali na Aljašce.
Nástěnný kalendář nabízí celkem třináct fotografií.
Kalendář Báječný svět létání 2019 vychází ve dvou podobách. Ta nástěnná zachycuje na třinácti fotografiích nejodlehlejší místa světa, členitá mořská pobřeží, štíty velehor i centra velkých měst. Těšit se můžete a Beringovu úžinu, nejvyšší horu severní Ameriky Denali, pobřeží s majáky v Austrálii, First Flight Airport čili letiště, kde poprvé vzlétl člověk na stroji těžším vzduchu, New York, Sydney, malebnou La Valettu na Maltě, Alpy a další místa.
» Kalendář Báječný svět létání 2019 si můžete objednat zde (nástěnná varianta) a zde (stolní varianta).
Stolní varianta nabízí ve dvoutýdenní podobě kromě fotografií i krátké příběhy jejich vzniku a do jednotlivých dní pak implementuje i letecké kalendárium.
Autor většiny fotografií Jiří Pruša. Foto: Jindřich Ilem
Země z nebe je jiná než ze země a jen málo lidí ji může vidět právě z výšky, v níž létají malá letadla. Dost vysoko na to, aby vynikla ve své celistovisti a dost nízko na to, aby vynikly i detaily, které ale zdola nevidíme. "Kalendář je na světě, takže teď už nezbývá, než jen popřát všem, kdo si ho koupí, hodně radosti při celoročním setkávání se zajímavými místy naší Země, která prostřednictvím našeho kalendáře vstoupí do jejich domovů či pracovišť," dodává Jiří Pruša.
-fr-
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »