CSAT zavádí tzv. Safety Management System. Zvýší to bezpečnost i konkurenceschopnost

11.1.2018

Těžká údržba v CSAT. Ilustrační foto: CSATTěžká údržba v CSAT. Ilustrační foto: CSAT
Těžká údržba v CSAT. Ilustrační foto: CSAT

Údržba letadel   Czech Airlines Technics (CSAT) zavádí od nynějška do praxe tzv. Safety Management System (SMS). Ten by měl předcházet mimořádným událostem během údržby letadel a zároveň zvýšit konkurenceschopnost společnosti na trhu.

Safety Management System je balíček procesů, který má pomoci předcházet mimořádným událostem během údržby letadel, ale i v letectví jako takovém - SMS aplikovalo do provozu například i Letiště Praha. 

V CSAT zavedli SMS navzdory tomu, že to současná legislativa platná pro organizace údržby letadel v Evropě zatím nevyžaduje. Slibuje si od toho nejen zvýšení úrovně provozní bezpečnosti při údržbě, ale chce tak vyhovět i stále vyšším požadavkům zákazníků kladených na bezpečnost a získat tak plusové body při zvyšování konkurenceschopnosti na trhu. 

„Vedení společnosti Czech Airlines Technics si uvědomuje důležitost provozní bezpečnosti a díky zavedení Safety Management Systému získáme další konkurenční výhodu na trhu. Naše oddělení Safety má maximální podporu při zavádění nových procesů a zlepšování těch stávajících,“ uvedl Pavel Haleš, předseda představenstva Czech Airlines Technics.


Jak se provádí údržba letadel. Zdroj: CSAT

První prvky SMS začleňovali v CSAT do provozu postupně již od roku 2016. V letech 2016 a 2017 probíhaly formální přípravy na zavedení celého systému SMS, většina prvků SMS byla začleněna do již existujících i do nových procesů do konce roku 2017. Veškerý technický personál, vedoucí týmů i managament společnosti zároveň podstoupil podrobné zaškolení. Od 1. ledna 2018 společnost veškeré zavedené SMS procesy vyžaduje a jejich uplatňování bude pravidelně kontrolovat.

„Zavádění systému řízení provozní bezpečnosti v tak velké organizaci je rozsáhlý a náročný proces, často trvá i několik let. Výhodou toho, že jsme ho zavedli dobrovolně, je pozitivní a aktivní přístup v rámci firmy. Chceme, aby vše fungovalo, a proto vynakládáme úsilí i prostředky na to, abychom SMS využili jako nástroj na každodenní zvyšování úrovně safety a budování kultury bezpečnosti. Naším hlavním cílem je, aby byly na konci roku 2018 vidět první pozitivní výsledky,“ okomentovala Katarína  Szentkeresztiová, Safety Manager v Czech Airlines Technics. 

Už během zavádění procesů SMS proběhl v CSAT úspěšný audit. „Na konci loňského roku provedli auditoři bezpečnosti společnosti Letiště Praha první audit systému řízení provozní bezpečnosti v CSAT. Jeho výsledky potvrdily, že se jeho zavádění nachází v pokročilé fázi a procesy byly nastaveny pečlivě, zodpovědně a odborně vysoce kvalifikovanou prací našich zaměstnanců, kteří se na zavedení podíleli,“ dodala Szentkeresztiová. Od letošního roku bude systém v CSAT interně auditován jednou ročně v souladu s mezinárodními požadavky organizace ICAO. 

Czech Airlines Technics je dceřinou společností skupiny Český aeroholding. Zaměřuje se zejména na opravy a údržbu letadel a letecké techniky na úrovni těžké údržby (base maintenance), traťové údržby (line maintenance), údržby letadlových celků (components maintenance), podpory provozovatelů (engineering) a údržby letadlových podvozků (landing gear maintenance).

Společnost provedla v loňském roce přes 100 zakázek těžké údržby na letadlech typu B737, A320 Family a ATR, přičemž podstatná část těchto zakázek byla realizována na letadlech zahraničních zákazníků. Mezi nejvýznamnější zákazníky CSAT patří České aerolinie, Finnair, Transavia Airlines, Germania, Travel Service, KLM Royal Dutch Airlines a NEOS.

Nad rámec běžné údržby patří do portfolia poskytovaných služeb CSAT například realizace různých modifikací a servisních bulletinů, strukturálních oprav, výměn motorů, výměn a oprav letadlových podvozků a jiných letadlových komponentů. Za zmínku rovněž stojí modifikace Split Scimitar Winglets na letounech Boeing 737NG, kterou CSAT provedla jako první v kontinentální Evropě, a Sharklets na letounech Airbus A320.

-fr-

Zdroj a foto: CSAT

 

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > CSAT zavádí tzv. Safety Management System. Zvýší to bezpečnost i konkurenceschopnost
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: