CIDNA 2019: Dojmy z kokpitu II.

26.11.2019

Vodní slavobránou vítali účastníky mise Cidna 2019 v Bukuruešti na letišti Baneasa. Foto: Vodní slavobránou vítali účastníky mise Cidna 2019 v Bukuruešti na letišti Baneasa. Foto:
Vodní slavobránou vítali účastníky mise Cidna 2019 v Bukuruešti na letišti Baneasa. Foto:
Václav Kremer jako objekt zájmu rumunských novinářů na letišti Baneasa v Bukurešti.  Foto: Madlen MolhemVáclav Kremer jako objekt zájmu rumunských novinářů na letišti Baneasa v Bukurešti.  Foto: Madlen Molhem
Václav Kremer jako objekt zájmu rumunských novinářů na letišti Baneasa v Bukurešti. Foto: Madlen Molhem
Petr Dolejš na letišti Baneasa u svého Tecnamem P2002 Sierra. Foto: Archiv P. DolejšePetr Dolejš na letišti Baneasa u svého Tecnamem P2002 Sierra. Foto: Archiv P. Dolejše
Petr Dolejš na letišti Baneasa u svého Tecnamem P2002 Sierra. Foto: Archiv P. Dolejše
Václav Kremer s Madlen Molhem u jejich Piperu PA-28. Foto: Archiv V. KremeraVáclav Kremer s Madlen Molhem u jejich Piperu PA-28. Foto: Archiv V. Kremera
Václav Kremer s Madlen Molhem u jejich Piperu PA-28. Foto: Archiv V. Kremera
Pohled na krajinu za letu směr Bukurešť. Foto: Madlen MolhemPohled na krajinu za letu směr Bukurešť. Foto: Madlen Molhem
Pohled na krajinu za letu směr Bukurešť. Foto: Madlen Molhem
Pevnost v Aradu z pohledu kamery na Tecnamu Petra Dolejše. Foto: Archiv P. Dolejše Foto: Archiv P. DolejšePevnost v Aradu z pohledu kamery na Tecnamu Petra Dolejše. Foto: Archiv P. Dolejše Foto: Archiv P. Dolejše
Pevnost v Aradu z pohledu kamery na Tecnamu Petra Dolejše. Foto: Archiv P. Dolejše Foto: Archiv P. Dolejše
Václav Kremer za řízením PA-28. Foto: Madlen MolhemVáclav Kremer za řízením PA-28. Foto: Madlen Molhem
Václav Kremer za řízením PA-28. Foto: Madlen Molhem
Pod Tecnamem P. Dolejše ubíhá k Černému moři Dunaj. Foto: Archiv P. DolejšePod Tecnamem P. Dolejše ubíhá k Černému moři Dunaj. Foto: Archiv P. Dolejše
Pod Tecnamem P. Dolejše ubíhá k Černému moři Dunaj. Foto: Archiv P. Dolejše


CIDNA 2019: dojmy z kokpitu II.          Letecká sezóna končí, a to je vhodný čas se alespoň ve vzpomínkách přenést do kokpitu. Dnes na misi Cidna 2019 vzpomínají Václav Kremer a Petr Dolejš. Oba absolvovali "bukurešťskou" etapu. Václav Kremer s Piperem PA-28 OK-MIG, Petr Dolejš s Tecnamem P2002 Sierra OK LUA 44.

Co vás vedlo k účasti v projektu CIDNA 2019 a jak jste se o něm dozvěděli?

Václav Kremer: O projektu jsme se s kolegy ve FlyCzech dozvěděli v rámci rozvoje spolupráce s Flying Revue. K účasti nás pak vedl hlad po leteckém zážitku, získání zkušeností a nových přátelství a kontaktů. V posádce se mnou letěla Madlen Molhem, která má rumunské kořeny, což s cílem naší etapy zajímavě ladilo. 

CIDNA 2019
”fr_int” Flying Revue pořádala v září 2019 vzpomínkový let ve stopách letecké společnosti CFRNA/CIDNA, která stála u zrodu komerční letecké dopravy v Evropě, Praha byla její významnou destinací a Československo jejím akcionářem.

Letěli s námi:
1. etapa - Petr Pospíšil+Alois Morkus (CTLS OK-CPK), Petr Dolejš (Tecnam OK-LUA-44), Petr Mlčák sen.+Petr Mlčák jun. (Fascination OK-KUF-07), Václav Kremer+Madlen Molhem (Piper PA 28 OK- MIG)

2. etapa - Petr Pospíšil+Martina Hradilíková (CTLS OK-CPK), Tomáš Roček+Josef Pavlíček (Tecnam OK-SUA 46)

S nimi Jiří Pruša+Miloš Dermišek, resp. Maryla Boutineau (Dynamic WT-9 OK-LEX)

Více o vzpomínkovém letu zde.

Sledovat jste nás mohli on-line na webu: CIDNA 2019.

Petr Dolejš: O projektu jsem se dozvěděl z tištěné Flying Revue, protože ji odebírám. K účasti mě přivedla především možnost využít toho, že někdo jiný dokáže připravit celý projekt na nejvyšší možné úrovni. Ani jsem netušil, co všechno se musí přípravit a sám bych nevěděl, jak na to. A samozřejmě to také byla příležitost se posunout se v pilotních znalostech dovednostech, abych na výlet za hranice mohl pomýšlet i sám. S náletem skoro 800 hodin jako PIC a 135 navštívenými letišti v ČR a SR už bylo na čase zkusit další výzvu.  

Věděli jste o společnosti CFRNA/CIDNA už dříve?

V. K.: Nikoli - o společnosti CFRNA/CIDNA jsem se dozvěděl až od týmu Flying Revue a z časopisu. 

P. D.: Vůbec jsem o ní nic netušil.

Jak se vám letělo ve skupině s dalšími letadly?

V. K.: Přímo "ve skupině" jsme za celou cestu neletěli, jelikož jsme část letěli za IFR. Spolupráce s ostatními posádkami i komunikace s nimi byla ale výborná. 

P. D.: Každý jsme letěli samostatně, jen já jsem měl s sebou ve formaci ještě jako „dvojku“ UL Fascination z LKCS.

Vzpomínkový let CIDNA 2019: export záznamu uletěné trasy z trackeru Trexee do interaktivní mapy.

Jaký byl let? Narazili jste na nějakou obtížnější fázi?

V. K.: Let byl příjemný, jen někdy lehce zdlouhavý, přeci jen vzdálenosti mezi letišti v Rumunsku jsou jiné než v ČR. Při příletu do Bukurešti foukal silný vítr a byl doprovázen relativně výraznou turbulencí. Navíc z důvodu vzdušného prostoru třídy A jsme museli letět nízko nad zemí. Nejednalo se ani tak o obtížnou, ale spíše nepohodlnou fázi letu. 

Přečtěte si:
» CIDNA 2019, den po dni, etapa první
» Bylo to velkolepé, důstojné a velmi přátelské, hodnotí první etapu Vzpomínkového letu trojice Pruša-Dermišek-Boutineau


VFR Communication


Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Ukázková kapitola
» 10 dní zdarma - pište
» Koupit aplikaci
» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

English VFR Communication


Nyní i pro zahraniční piloty: English VFR Communication.

» Enter the english version
» 10 days free - write to us
» To buy the application


P. D.: Mimo nevlídného počasí od startu z Kramolína (LKKRAM) až k Vídni byl let zcela bez problémů. Poněkud nepříjemný byl silný protivítr na letu z Aradu do krátkého mezipřistání na „polním“ letišti Drobeta (u Dunaje poblíž hranic mezi Rumunskem a Srbskem). Vážím si toho, že byť zbytek letadel v naší expedici byla letadla s „dospělou“ registrací, nekoukali se na nás dva jihočeské UL nikde nijak nevlídně - jak ostatní piloti v naší výpravě, tak řídící po trase či na navštívených letištích. 

Jak se vám komunikovalo s řídícími a ostatními účastníky?

V. K.: Komunikace probíhala bezproblémově, až na malou epizodku s rumunskou řídící, která nás zapomněla přeladit po přeletu hor na jižní frekvenci. Prý nás pak naháněla přes všechny kolegy z expedice v oblasti, především se bála, že bychom mohli vletět do vzdušného prostoru v okolí Bukurešti. Ani jejich vysílání k nám nedorazilo, bohužel jí nenapadlo kontaktovat nás na nouzové frekvenci, kterou jsme měli celou dobu na příposlechu. Žádný závažný problém v důsledku této epizody ale nenastal. 

» Přečtěte si:  Dojmy z kokpitu I. 

P. D.: Protože jsem byl v kokpitu sám, měl jsem chvílemi při komunikací s řídícími a jejím následném předávání v češtině mojí „dvojce“ ve formaci plné ruce práce. Velmi si cením také spolupráce s briefingem v Praze. Byli při podávání letových plánů vždy vstřícní a ochotní a nezlobili se, když se vyskytl nějaký nedostatek od začátečnické kategorie pilota v zahraničí. Také s vedoucím letadlem expedice - OK LEX - jsme udržovali v podstatě stálé spojení, abychom mohli dostávat zprávy od našeho expedičního předvoje.


Takto přivítání v Bukurešti natočil Petr Dolejš

Po překročení hranic s Rakouskem na GIMBO byla slyšitelnost Vídně prabídná, i když jsme letěli ve výšce 5500 ft, ale později se to zlepšilo. Oblet Vídně s mezipřistáním v Maďarském LKFM a pak při dalším letu do Szegedu (LHUD) bylo také zcela bez problému. I následně další komunikace s Aradem a řízení v jejich prostoru bylo naprosto perfektní. Jen etapa z Aradu do Bukurešti byla komunikačně hodně obtížná vzhledem ke špatné slyšitelnosti a i trochu méně profesionálnímu řízení. I když jsme letěli na letový plán, nedalo mi to, abych se pro jistotu řídící nezeptal, jestli jsou všechny prostory na naší trase (a že jich tam je) neaktivní. A odpověď byla (ne)překvapivá: „Počkejte, podívám se na to …“. Ze zvyku u nás vím, že pokud řeknu kterémukoli našemu řídícímu na Praha Information, odkud kam letím (a případně upřesním trasu přes co, když to není zrovna rovně), obratem mi vysype z rukávu, kde je co aktivní – a to, i když neletím na letový plán a jen to na něj vyhrknu z rádia.  

» Mohlo by vás zajímat: Letím VFR a vletěl jsem do podmínek IMC. Co teď?

Jak na vás zapůsobilo přivítání v cílových destinacích? 

V. K.: Jak přivítání v Aradu, tak především v Bukurešti bylo pojato velmi slavnostně. Především přistání v Bukurešti, slavobrána a tisková konference byly obrovským zážitkem. V Aradu nás zaujal člen místní samosprávy, který vedl tiskovou konferenci a následně nám představil město. Byl velice milý a jeho výklad byl poutavý.  

P. D.: Bylo to úžasné a naprosto nečekané. Bylo vidět, že expedice byla připravena po všech stránkách perefektně. 


Trexee – monitoring letadel




» Trexee sleduje, zaznamená a ve 3D zobrazí trasu vašeho letu
» má globální pokrytí, polohu zapisuje co 10 vteřin
» detekuje vstup do zakázaných oblastí
» vaši blízcí mohou sledovat váš let on-line
» v případě potřeby vyšle nouzový signál o vaší poloze
» monitoruje průběh letu dle požadavků leteckých škol a půjčoven
» hlídá vaše letadlo na letišti (záznam otřesů)
» podává přehled o servisu a opravách letadla
» umožňuje studijní využití záznamů
» Více o aplikaci Trexee zde.

Aplikaci Trexee
můžete zakoupit zde.


Další články k aplikaci
čtěte zde.

Jaké reakce na vaši účast i na projekt CIDNA 2019 jste zaznamenali od jiných pilotů? Co byste vzkázali ostatním?

V. K.: Reakce ze strany ostatních pilotů jsou pozitivní, mnoho z nich by se rádo zúčastnilo. Odrazují je však vysoké náklady na cestu a mnohé taky pracovní povinnosti. Ale těm, co by případně měli jen obavy z takového letu, bych vzkázal nebát se vyletět dál než z ATZ domovského letiště. Udělat si dobrou přípravu, na všechno si nechat dost času a hlavně si to užít. 

P. D.: Několik blízkých pilotních (vlastně i nepilotních) kamarádů bylo nadšeno tím, co jsme zažili a rádi si poslechli informace z cesty – a byla to pro ně, podle jejich slov, také obrovská inspirace a motivace k něčemu podobnému. Všem bych vzkázal, určitě to zkuste. Je to obrovská příležitost se něco naučit od lidí, kteří už prošlapali cestičky, a to je při objevování nového ohromně cenné. Alespoň taková je moje zkušenost. 

» Přečtěte si: Nejčtenější Alsaský deník píše o CFRNA/CIDNA i o vzpomínkovém letu Flying Revue

Jak byste projekt zhodnotili z vašeho pohledu? Co na vás nejvíc zapůsobilo?

V. K.: Velice pozitivně - i když nám počasí na odletu úplně nepřálo. 

P. D.: Jako úžasný zážitek se vším všudy - asi největší v mé zatím 4,5 leté letecké historii po získání pilotního průkazu. Celkově projekt vnímám jako výborný nápad - i proto, že jsme se ho mohli zúčastnit my, méně zkušení piloti, kteří zatím jen ze čtení článků těch pokročilejších tušili, jaké létání v zahraničí je, a teď jsme si mohli ochutnat, že i s UL lze podnikat výpravy do zajímavých a vzdálených destinací. Organizátorům tedy vlastně dlužíme ještě nějaké školné. A musím dodat, že i kdyby organizátoři nějaký vstupní poplatek na vyvážení času a energie, kterou tomu věnovali, požadovali, bez váhání bych ho zaplatil. Tohle školné se určitě vyplatí. A je to i bezpečnější, protože se tak člověk vyvaruje případných přešlapů a chyb. Takže ještě jednou opravdový a upřímný dík, že jsem mohl letět v takové partě. 

A když jsem si v cíli cesty mohl na letadlo nalepit expediční samolepku, moji vůbec první, kruh mé iniciační zahraniční zkušenosti se uzavřel a já si uvědomil, že jsem šťastný muž, když jsem u mohl být u toho.  

Jan Dvořák

 

expedice_cfrna_cidna_2019_fcb_cz_final-min-min.jpg Zoom gallery

Partneři projektu:

air-france-1920x1080_4.jpg vubioj.jpg zgh.jpg download.jpg uzhujio.jpg gvbuhijo.jpg  

Flying Revue > Expedice > CIDNA 2019 > CIDNA 2019 články > CIDNA 2019: Dojmy z kokpitu II.
Loading...

CIDNA 2019 články

  • 26.11.2019 CIDNA 2019: Dojmy z kokpitu II.

Stránkování

<1 2 3
 
 
Loading...

CIDNA 2019 články

  • 26.11.2019 CIDNA 2019: Dojmy z kokpitu II.

Stránkování

<1 2 3
 
 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

Stylové kryty na mobil

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

KURZ Listopad 2025:

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: