26.2.2018
Historie - Aéropostale Každý tušíme, že za jménem Aéropostale je exotická historie počátků letectví – objevování, riskování, zvládání nemožného. Rád bych připomněl to, co vlastně Aéropostale byla, co dokázala a kdo měl na jejím zrození a výsledcích zásluhu.
Zrození
Myšlenku vytvořit leteckou společnost, která se bude věnovat přepravě pošty i cestujících mezi Francií a jejími koloniemi v severní a západní Africe, přinesl Pierre-Georges Latécoère, (1883–1943). Tento podnikatel z Toulouse se původně věnoval výrobě železničních vagónů a zařízení pro železniční dopravu. V roce 1916 rozvinul navíc výrobu letadel a v roce 1918 již dodával francouzské armádě až šest letadel denně. P.-G. Latécoère zároveň pochopil ohromnou budoucnost letecké dopravy, a tak svoje podnikatelské myšlenky soustředil právě na ni.
Již v květnu 1918 Latécoère prezentoval svůj plán na vytvoření mezikontinentální letecké společnosti francouzské vládě. Ještě v roce 1918 založil společnost s názvem Société des lignes Latécoère, jež 25. prosince 1918 zahájila letecký provoz mezi Toulouse a Barcelonou.
Během následujících měsíců se podařilo získat od vlády v Madridu povolení k přeletu španělského území na linkách do Maroka a Alžírska. Zahajovací let mezi Toulouse a Casablankou proběhl v únoru 1919. V říjnu 1920 získala Société des lignes Latécoère licenci i k přepravě cestujících na linkách mezi Francií a Marokem. Letiště Toulouse Montaudran se tak stalo prvním dopravním letištěm ve Francii. V roce 1921 se dopravní část společnosti přejmenovala na Compagnie générale d'entreprises aéronautiques (CGEA) a oddělila se od výroby letadel.
V květnu 1923 se konečně podařilo od Španělska získat i práva na přelet španělské kolonie Západní Sahara, a tak se síť CGEA mohla v následujícím roce rozšířit až do Dakaru v Senegalu. Expanze leteckého provozu francouzskou společností byla vládou v Paříži chápána nejen jako obchodní podnikání, ale také jako podpora francouzským mocenským zájmům. To zajistilo celému podniku vládní podporu.
Text: Marila Boutineau a Jiří Pruša
Foto: Fondation Latécoére
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »