25.4.2017
Hrdinové létání Dvacáté století, století, ve kterém se člověk naučil létat a ovládl vzdušný prostor, má své nepopiratelné letecké hrdiny. „Lucky Lindy“ Charles Augustus Lindbergh, člověk, jenž jako první sólo letem překonal Atlantský oceán a spojil New York s Paříží, však po sobě zanechal v letectví mnohem více stop. Zde je jeho příběh.
Muž, který vstoupil do historie pod přezdívkou „Osamělý orel“, „Slim“ anebo „Lucky Lindy“, se narodil 4. února 1902 v Detroitu v USA. Otec Charles August Lindbergh byl úspěšný právník, matka Evangeline Lindberghová rozená Landová pocházela z Detroitu. Mládí strávil v dřevěném domě poblíž řeky Mississippi v malém městečku Little Falls, kde měl jeho otec právnickou praxi. V roce 1906 byl otec Charlese Lindbergha zvolen do sněmovny reprezentantů a posléze se za ním do Washingtonu odstěhovala i manželka s malým Charlesem. V roce 1909 nastoupil Charles do druhé třídy základní školy, když základy školního vzdělání mu dala jeho matka Evangeline. V roce 1913 přestoupil na soukromou školu, neboť otec předpokládal, že na ní získá kvalitnější vzdělání.
Okouzlení První setkání s letadly zažil Charles v červnu 1912, když navštívil s matkou leteckou show ve Fort Myer. Letecké vystoupení jej natolik fascinovalo, že se rozhodl stát letcem. Po absolvování střední školy, kterou ukončil v červnu 2018, se na radu rodičů přihlásil na vysokou školu. Studium na Wisconsinské univerzitě v Madisonu však přerušil po třetím semestru a krátce nato se zapsal do Nebraského leteckého sdružení v Lincolnu, kde 1. dubna 1922 začala jeho letecká kariéra.
Nejprve Lindbergh prošel praxí v dílnách, po absolvování nezbytné teoretické přípravy mu pak stačilo osm hodin ve vzduchu s instruktorem, aby byl uznán schopným k samostatnému letu. K tomu však nedošlo, protože neměl prostředky na složení kauce. Samostatný let vykonal až později, a to za zajímavých okolností. Rozhodl se totiž zakoupit si vlastní letadlo a odjel do města Americus, kde zdejší podnikavec zakoupil na vládní aukci přebytečná letadla, motory a další letecký materiál.
Zde si Charles Lindbergh vybral letoun Curtiss JN4-D, k tomu rovněž nový motor Curtiss OX-5 a vše mu zdejší mechanici zkompletovali. Lindbergh mezitím bydlel na letišti a čekal na dokončení.
V den, kdy bylo vše připraveno, všichni předpokládali, že Lindbergh je zkušený pilot, když si přijel koupit letadlo. Nyní již nebylo úniku. Lindbergh nastartoval motor, dojel na okraj letiště, srovnal stroj do směru vzletu a přidal plyn. Letadlo se vzneslo, ale přibližně ve výšce dvou metrů se začalo naklánět, což pilot vyřešil tím, že raději přistál.
Jako na zavolanou se objevil jiný pilot, kterému letoun teprve připravovali, a spolu s Lindberghem absolvoval několik startů a přistání. Dodal tak mladému Lindberghovi sebevědomí, které vyvrcholilo podvečerním samostatným letem.
Text: Vítězstlav Klímek
Foto: autor, archiv NASM, SDASM
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »