25.10.2018
Flying Revue 6/2018 Za neobvyklými přistávacími plochami a letišti není nutné cestovat na vzdálené kontinenty. I v Evropě najdeme místa, která přistávajícím pilotům nabízejí neobvyklé a často pilotně náročné okamžiky. Letiště Gibraltar, Barra nebo Funchal se staly v letecké komunitě pojmy, stejně jako kalifornská Santa Catalina, kterou dnešní díl ukončíme.
Gibraltar
Gibraltar je vlastně jen větší skála vyčnívající z moře. Z historických důvodů je ale samozřejmě mnohem známější než většina podobných skal světa. K věhlasu Gibraltaru přispívá i fakt, že se jedná o kousek britského území na španělské půdě a že Velká Británie a Španělsko se o tuto skálu dlouhé roky přou. Z pohledu letectví má Gibraltar také svou velkou atraktivitu – místní letiště je jediné letiště na světě, napříč jehož přistávací dráhu vede silnice a na ní jsou umístěné závory, které se spouštějí při startu nebo přistání každého letadla.
Druhým, trochu méně atraktivním rysem tohoto letiště je skutečnost, že dráha je zde umístěna na šíji spojující „Skálu“ s pevninou. Jedná se o dráhu 09/27, jejíž délka činí 1830 metrů a na každé straně je ohraničená mořem. Častý jihozápadní vítr fouká na dráhu právě přes blízkou „Skálu“, a tím vytváří občas drsné turbulence. Letiště se právě kvůli délce dráhy a častému silnému bočnímu turbulentnímu větru dostalo na seznam 10 nejsložitějších letišť. Délka dráhy je tu limitujícím faktorem, ale samozřejmě jen pro větší dopravní stroje, nikoliv pro sportovní letadla.
» Video z přistání na Santa Catalině můžete shlédnout zde.
Letiště patří britské armádě, a tak je potřeba si pro přistání zde vyžádat povolení britských vojáků. Žádost se musí zaslat nejméně 48 hodin před plánovaným přistáním, jinak nebude ani posuzována. Problém s povolením přistání britští vojáci v principu nedělají, ale je potřeba dodržet dohodnutý čas přistání. To bylo něco, s čím jsem měl problém, protože při odletu z Maroka jsem asi hodinu stál na dráze a bezmocně jsem čekal na povolení k vzletu. Při příletu do Gibraltaru jsem pak musel řídící přemlouvat, aby mě ještě nechala přistát. Zřejmě v souvislosti se spory mezi Španělskem a Velkou Británií ohledně nároků na území Gibraltaru vyhlásilo Španělsko kolem Gibraltaru vojenský vzdušný prostor, takže prakticky není možné se k Gibraltaru dostat přes španělské území a je potřeba se na letiště přiblížit od moře. Když letíte z Maroka, není to problém, když letíte z Evropy, musíte prostě vyletět nad moře a cestu si prodloužit.
Text a foto: Jiří Pruša
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »